Съжалява Тормо се бори покрай Касаткина в квартала на Мадрид, Пегула извежда Андрееску

Две четвъртфиналистки на Mutua Madrid Open за първи път ще се сблъскат, за да запечатат място в полуфинал, след като Сара Сорибес Тормо победи Дария Касаткина с 6-4, 1-6, 6-3 за 2 часа и 31 минути, а поставената под номер 12 Джесика Пегула се оттегли от Бианка Андрееску за победа със 7-5, 6-1.

Сорибес Тормо, последният домакински играч, останал след излизането на поставените й сънародници Гарбине Мугуруса и Паула Бадоса, развълнува публиката си, като триумфира в типично изтощителна среща.

Имаше общо 18 прекъсвания на сервиса, но испанката успя да оспори повече от мача при свои условия от Касаткина, която не можа да издържи агресията, от която се нуждаеше, за да удари Сорибес Тормо.

Бързи факти: Соррибес Тормо, класирана под номер 47, преминава в четвъртия си четвъртфинал за 2022 г. и трета от кариерата си на ниво WTA 1000 след Маями и Монреал 2021. Това е и първият път, когато тя достига до последната осмица от събитие на Hologic WTA Tour у дома почва.

Двойката беше разделила две предишни срещи, които се състояха в последователни полуфинали в турнирите на Флоридиан ITF W25 през януари 2015 г. Касаткина спечели първата в Дейтона Бийч с 4-6, 6-4, 6-4. Седмица по-късно Sorribes Tormo взе категоричен реванш с 6-0, 6-0 в Sunrise.

Управление на мача: Ключовият гейм от първия сет се оказа задържането на Sorribes Tormo за 2-1 – единственото задържане на сервиса в началото. Всеки играч спечели само 38% от първите си точки за обслужване по време на това преминаване на играта.

Касаткина успя да поеме контрола във втория сет, след като спаси три точки за пробив, за да запази за първи път 2-0. Освобождавайки тежкия си форхенд и правейки разумни подходи към мрежата, тя освети точната стратегия, от която се нуждаеше, за да проникне в защитата на Sorribes Tormo.

Но Sorribes Tormo се отърси от едностранния сет, за да се върне силно в третия. Използвайки собствените си страхотни умения в мрежата за превъзходен ефект, тя изгради преднина с двоен пробив 4-1 – достатъчно, за да издържи на късен опит за завръщане на Касаткина. Касаткина запази точка до ниво 4-4, но Сорибес Тормо намери уинър от сервис, за да го спаси, преди да направи пробив за мача, когато форхендът на Касаткина се обърка.

Мадрид: Sorribes Tormo побеждава Касаткина за 3-та WTA 1000 QF, 1-ва на клей

2022 Мадрид

Pegula продължава да блести в WTA 1000

От Western & Southern Open 2020 има 11 WTA 1000 турнира. Пегула достигна най-малко до четвъртфиналите в седем от тях, както и два последните осем бягания на Australian Open през 2021 и 2022 г.

Най-доброто бягане в кариерата на американката тази седмица в Мадрид завършва нейния сет от четвъртфиналите на всички насрочени в момента WTA 1000 събития. Той също така отмъсти за загубата с 0-6, 6-4, 6-2 от Андрееску във финала на Нюпорт Бийч 125 през 2019 г., единствената предишна среща на двойката.

Пегула реализира само три от своите 17 шанса за точки за пробив в първия сет, но все пак успя да излезе от пробив на два пъти, за да я грабне. Поведе с 6-5, тя трябваше да изчака първото голямо прекъсване на мача, тъй като Андрееску се нуждаеше от медицинска помощ за кървене от носа. При подновяването, канадката хвърли гейм, пълен с грешки, като допусна петата си сет точка с бекхенд над основната линия.

Pegula започна втория сет, като загуби огромна битка с шест двойки за отпадане на сервис, но не загуби още един гейм след това. 28-годишната играчка получи 75% от първите си подавания в сравнение с 51% на Андрееску и запази ненужната си грешка до 24 в сравнение с 31.

Водейки с 3-1, двойката бяха принудени да чакат половин час поради проливен дъжд, който причини хаос на условията на корта. Отново, Пегула избяга от блоковете, след като играта беше подновена, като порази първите девет точки и удари уинър от форхенд, за да подпечата първата си мачпойнт.

Сорибес Тормо спечели и двете си предишни срещи с Пегула, триумфирайки с 2-6, 6-1, 7-5 през 2016 г. в Чарлстън, класирайки се с 6-2, 6-2 в четвъртфиналите на Индиън Уелс 125 през 2019 г.

Пегула за нейната победа: „Чувствах се, че първият сет беше супер неудобен – никой не можеше да поеме контрола с всички шансове. Три срещу 17 при точки за пробив е безумна статистика, това трябва да е рекорд. Така че това беше интересно. Но аз бях психически успяхме да останем в него и да спечелим сета. Но беше неудобно, мисля, че и двамата бяхме супер на ръба.”

Пегула срещу Sorribes Tormo: „Просто трябва да очаквате всяка топка да се върне. Това, което тя прави толкова страхотно, е, че играе всяка точка толкова силно, че няма значение резултатът. Просто очаквате това и правите всичко възможно да направите същото. Просто оставате фокусиран, правилната стратегия и да не се разочаровате е може би най-важното, но е по-лесно да се каже, отколкото да се направи.”