Мийд и Форд нанасят удар, след като Арсенал победи Шпорите и изведе надпреварата за титлата на WSL до последния ден | Суперлига за жени

Йонас Ейдевал каза, че Арсенал трябва да „вярва, че всичко е възможно“, след като неговият отбор гарантира, че дестинацията на трофея на WSL ще бъде решена в последния ден на сезона с поражението с 3:0 от Тотнъм на Емирейтс Стейдиъм.

Удар в четвъртата минута на влиятелния нападател Бет Мийд и два гола във второто полувреме на Кейтлин Форд върнаха артилеристите на точка от лидера в лигата Челси с един мач до края на играта.

В осемте състезателни мача, изиграни между двете страни, откакто Тотнъм беше издигнат в WSL през 2019 г., Арсенал спечели седем пъти (включително победа с дузпи в Купата на лигата) и не загуби нито един, като единственото равенство между тях беше в обратния ред събитие през ноември. В тези осем мача Арсенал отбеляза 29 гола и допусна само пет пъти.

Равенството на “артилеристите” с Тотнъм през ноември сигнализира, че разликата между жените в тежка категория на футбола и техните съперници от северен Лондон се сближава. След блестящо начало на сезона, двете точки, изпуснати в Hive, бяха първият недостатък в безупречната кампания в лигата на артилеристите.

След този мач мениджърът на Тотнъм Рехан Скинър каза, че Арсенал и централният защитник на Англия Лия Уилямсън са й казали, че напредъкът на Шпорите прави това „правилно дерби на северен Лондон“.

В желанието си да се възползва от зараждащата се конкуренция между двата отбора, Арсенал организира равенството да се играе на стадион Емирейтс в събота, 26 март. Тогава отлагането, поради епидемия от Covid в Тотнъм, беше разочароващо, тъй като мачът беше преместен от най-добрия уикенд слот в сряда вечер. Избирателната активност беше засегната, като половината от отвореното долно ниво беше доста по-малко от капацитета.

Скоро обаче тези, които се появиха, получиха първия гол в дербито на WSL в северен Лондон на Емирейтс. Целенасочен пас на Уилямсън беше притиснат от Мийд, която се втурна в наказателното поле, прехвърли топката на левия си крак и стреля ниско покрай Тиня-Рийка Корпела.

В натрупването Eidevall посочи потенциала на равенството да бъде натъртване. „Това е физическа, груба страна, срещу която ще играем, която ще се опита да извади темпото от играта и те са много добри в това“, каза мениджърът на Арсенал. „Уважавам ги за това, ние искаме да покажем нашия футбол и да създадем и да имаме топката в игра. Ще бъде вълнуващо да видим кой стил ще спечели играта.”

Manchester City put themselves in the driving seat for Champions League qualification after a 6-0 victory over Birmingham, who were relegated from the Women’s Super League.

Gareth Taylor’s side moved above rivals Manchester United into third, meaning they only need a point in Sunday’s final-day clash with Reading to seal a European spot – barring a huge swing in goal difference.

That looks more than likely after they racked up an eighth WSL win in a row, with Georgia Stanway (2), Lauren Hemp, Alanna Kennedy, Chloe Kelly and Laura Coombs getting on the scoresheet in another goal glut just days after putting seven past Brighton.

The defeat for Blues ended their stay in the WSL, of which they were a founder member in 2010. All six goals came in the second half as Stanway opened the scoring in the 57th minute with a low drive from 20 yards and Hemp made it two three minutes later with a close-range finish.

The floodgates had opened after Stanway added her second with a tap-in just after the hour, with Kennedy then heading home a corner and Kelly converting from close range.

Coombs rounded off the scoring in the 88th minute when she found the net from the edge of the area. PA Media

“,”credit”:””,”pillar”:2}”>

Бързо ръководство

Бирмингам страда от изпадане от WSL

Покажи

Манчестър Сити се постави на мястото на водача за квалификацията за Шампионска лига след победа с 6:0 над Бирмингам, който отпадна от Суперлигата за жени.

Отборът на Гарет Тейлър се придвижи над съперника си Манчестър Юнайтед на трето място, което означава, че им трябва само точка в сблъсъка с Рединг в последния ден в неделя, за да запечатат място в Европа – с изключение на огромна разлика в головата разлика.

Това изглежда повече от вероятно, след като спечелиха осма поредна победа на WSL, като Джорджия Стануей (2), Лорън Хемп, Алана Кенеди, Клоуи Кели и Лора Кумбс ще влязат в списъка с още един гол, само дни след като прехвърлиха седем след Брайтън .

Поражението за сините сложи край на престоя им в WSL, чийто основател бяха през 2010 г. Всичките шест гола паднаха през второто полувреме, когато Стануей откри резултата в 57-ата минута с нисък удар от 20 ярда и Хемп направи два три минути по-късно с финишир отблизо.

Шлюзите се отвориха, след като Стануей добави нейната секунда с тап-ин малко след края на часа, след което Кенеди отбеляза в корнер, а Кели преобразува от близко разстояние.

Кумбс завърши резултата в 88-ата минута, когато намери мрежата от границата на полето. PA Media

Благодарим Ви за обратната връзка.

Той не сгреши. До полувремето “шпорите” допуснаха осем фаулта на този на Арсенал, като халфът Маева Клемарън и нападателят Рейчъл Уилямс, голмайстор на откриването на Тотнъм през ноември, бяха особено трудни в мача. На пълен работен ден беше 12 до четири.

„Това е едновременно идеологическа битка и, разбира се, битка между клубовете. Това са два много различни стила, които се борят един срещу друг и аз съм много щастлив, че днес футболът победи“, каза след това Ейдевал.

Не след дълго след началния гол на Мийд Шпорите се приближиха агонизиращо до изравнителен гол, когато топката заобиколи полето на Арсенал, преди Мийд да блокира усилията на Киа Саймън и Вивиан Миедема изчисти линията от австралиеца малко след това.

През второто полувреме историята беше подобна, като Арсенал контролираше владението и настояваше за секунда, но се бореше да пробие през бреговете на организираните бели фланелки.

Регистрирайте се за нашия нов и безплатен бюлетин за женски футбол.

“,”isTracking”:false,”isMainMedia”:false,”source”:”The Guardian”,”sourceDomain”:”theguardian.com”}”/>

В 71-ата минута те най-накрая се промъкнаха. Краткият ъгъл на Миедема към Мийд бе отигран към холандския нападател, чийто удар бе спасен от крака на Корпела, само за Форд да пробие в задната греда.

По-малко от 10 минути по-късно бяха три, когато Миедема отсече топката встрани към Мийд, която направи същото на Форд, който чакаше отляво. Австралийският нападател направи едно докосване, преди да завие топката в горния ъгъл.

Шпорите имаха шанс за утеха от точката на дузпата в добавеното време, когато Анджела Адисън леко падна в зоната под натиска на Лоте Вубен-Мой, но дузпата на Адисън се върна в изправено положение.

„Правим доста скъпоструващи грешки пред вратата и това е нещо, което трябва да подобрим“, каза Скинър.

Надеждата на Арсенал да детронира действащия шампион Челси остава жива, справедлива. Артилеристите трябва да спечелят в Уест Хем в неделния обяд и се надяват Манчестър Юнайтед да откаже победата на Челси на Кингсмидоу, за да изпрати трофея на север през реката.

„Никога не съм фен на Ман Юнайтед, запишете това“, засмя се Уилямсън, която каза, че не иска да знае резултата в югозападен Лондон по време на мача на Арсенал.