Лига на нациите 2022: Кевин Де Бройне вдъхнови Белгия за победа над Уелс

Кевин Де Бройне (вдясно) празнува с Юри Тилеманс
Полузащитникът на Манчестър Сити Кевин де Бройне вече има 25 гола в 92 мача за Белгия

Кевин де Бройне беше в най-добрия си вид, когато Белгия устоя на оживената битка от Уелс, оставяйки ги на ръба на изпадането в Лигата на нациите.

Де Бройне небрежно удари началната врата от границата на наказателното поле и нацели гредата с нов удар от подобно разстояние, преди да центрира, за да може Миши Батшуайи да избие втория удар на домакините.

Преднината на Белгия от 2-0 на полувремето не беше отражение на тяхната лавина от шансове и това предимство беше наполовина, когато Кийфър Мур засече с глава след красиво центриране на Бренан Джонсън.

След като дузпата на Белгия беше отменена от видео асистент-рефера, тъй като повторенията показаха, че Джо Морел чисто е изгонил Де Бройне, Уелс настоя за невероятно късно изравняване, но бяха осуетени от домакините, които не можеха да си представят толкова нервен завършек на мач, какъвто изглеждаха обречен да спечели на галоп.

Тъй като Полша загуби у дома от Холандия, Уелс сега трябва да победи Полша в Кардиф в неделя, за да запази мястото си в топ дивизията на Лигата на нациите.

Робърт Левандовски и компания ще поставят хората на Робърт Пейдж пред още едно сериозно предизвикателство и докато Полша може да не е със същия стандарт на този звезден белгийски отбор, Уелс все още ще бъде без много играчи от първия отбор поради контузия.

Отсъствието на играчи като Бен Дейвис, Арън Рамзи, Джо Алън и Хари Уилсън беше силно усетено в Брюксел, но смелото представяне през второто полувреме предложи достатъчно насърчение, за да подскаже, че Уелс принадлежи на това ниво.

„Скучен“, но брилянтен Де Бройне вдъхновява Белгия

Това беше деветата среща между тези отбори за 10 години и четвъртата за последните 18 месеца; Разбираемо е тогава, че Де Бройне каза преди това, че е “отегчен” да се изправя срещу тези противници.

Полузащитникът на Манчестър Сити беше картина на хладно безразличие към гола си, безгрижно накланяйки страничен удар с левия си крак за първи път, който измами Хенеси, който хвана топката, но не успя да я спре да се загнезди в долния ъгъл.

Де Бройне може да бъде почти неудържим, независимо от опозицията, така че това само влоши нещата за Уелс, че те бяха толкова благотворителни във владението и отпуснати в затварянето си на белгийския маестро.

Мат Смит даде топката за откриващия гол, докато защитниците на Уелс бяха обезпокоително непоколебими, когато Де Бройне нанесе удар от 20 ярда, който накара Хенеси да остане неподвижен, докато се отбива от гредата.

Вратарят на Уелс имаше натоварено първо полувреме и ако не беше своенравният белгиец, който завършваше с различни други удари, летящи встрани, гостите щяха да бъдат изправени пред удар.

Изтощеният Уелс отвръща на удара

Както често се случва в последните мачове, Уелс остана без няколко влиятелни играчи поради контузия.

Отсъствието на Дейвис, Рамзи, Алън и Уилсън възлиза на 260 пропуснати мача, докато капитанът Гарет Бейл – ветеран със 106 мача – беше само на пейката.

Това остави стартовия състав на Уелс с 364 мача, 104 от които принадлежаха на Хенеси, докато Белгия се похвали с 899.

Тази пропаст в опита – и по-голяма пропаст в качеството – беше впечатляващо очевидна през първото полувреме, в което полузащитата на Уелс не можеше да задържи топката или да проследи противниковите играчи, а защитата им беше накъсана.

Гостите изглеждаха готови за битка, докато изоставаха на почивката, но за тяхна чест те започнаха целенасочено втората част и шокираха Белгия с гол от нищото.

Джонсън беше брилянтен в създаването му, като тичаше към колебливите защитници на домакините, преди да нанесе възхитителен плаващ центр на задната греда, където Мур се извиси над своите маркери, за да вкара с глава.

Голът съживи Уелс, който представляваше все по-голяма заплаха на почивката с темпото на Дан Джеймс и по-специално на Джонсън, който на моменти изглеждаше ужасяващ съперниците си.

Бейл влезе в игра за последния половин час и когато мачът навлезе в заключителната си фаза, Уелс се изсипа отчаяно напред, като Неко Уилямс видя удар, спасен от Тибо Куртоа и Крис Мефам, насочен встрани.

Този късен натиск беше безрезултатен, оставяйки Уелс да трябва да отмъсти за загубата си с 2-1 от Полша през юни, когато се срещнат отново в неделя, за да избегнат изпадане във второто ниво на Лигата на нациите.