Когато Юве изведе Интер до титлата в най-великия финал на Серия А в историята | Серия А

ттук е имало много блясък и драма в 124-годишната история на Лигано нито един ден не произведе толкова много, колкото 5 май 2002 г. Денят започна с три отбора, борещи се за титлата, а в другия край на таблицата четири страни се опитваха да запазят статута си в безспорно най-добрата лига в света .

Когато слънцето изгря тази сутрин, Интер – който беше управляван от Ектор Купер и имаше Роналдо, Кристиан Виери и Кларънс Зеедорф в своя отбор – беше начело в таблицата с 69 точки. Собственикът на клуба Масимо Морати бе счупил световния трансферен рекорд два пъти, откакто пое поста през 1995 г., но огромната му инвестиция все още не е донесла на клуба титла в лигата. Интер имаше цяла галактика от звезди и беше начело на таблицата от края на март. Тяхната задача в последния ден беше проста: победят Лацио на стадион Олимпико и скудетото ще бъде тяхно. Но все още имаше истинска тристранна надпревара за титлата.

Ювентус, който продаде Зинедин Зидан на Реал Мадрид предишното лято, но все пак имаше страхотното нападателно партньорство на Давид Трезеге и Алесандро Дел Пиеро, зае второ място с 68 точки. Те щяха да пътуват до Удинезе в последния ден от кампанията. А защитаващият титлата Рома на Фабио Капело, който загуби само два мача в лигата през целия сезон, беше трети в таблицата с 67 точки. Те отидоха на Stadio delle Alpi в последния ден, за да се изправят срещу Торино.

Големите имена не бяха запазени само за надпреварата за титлата. Бреша започна деня с две точки отклонение от безопасността, въпреки че в отбора има Роберто Баджо, Пеп Гуардиола и Лука Тони. Точно над тях с 39 точки бяха Пиаченца, който продуцира една от историите на сезона. Техният 35-годишен нападател Дарио Хюбнер беше само на един гол зад Трезеге в надпреварата за златната обувка в последния ден.

Ювентус, който изглеждаше като бизнес с изцяло черните си фланелки, направи първия ход в надпреварата за титлата. Те поведоха с 1:0 в Удинезе само след две минути. Антонио Конте нахлу отдясно и отправи перфектно центриране към Трезеге, който с глава се насочи към долния ъгъл с лекота. И без това шумният Стадио Фриули, който беше пълен с пътуващи фенове, които държаха нагоре табели с надпис „JUVE“ – почти излетя. Голът на Трезеге изведе Юве над Интер на върха в лигата и също така му даде преднина с два гола в надпреварата за Капоканониерите.

Това беше страхотно начало за Юве и нещата станаха още по-добри, когато Трезеге стана доставчик в 11-ата минута. Отлично претегленият му пас за кръстосано поле настрои Дел Пиеро, който контролира топката с ловко първо докосване, преди да завърши в долния ъгъл. Изминаха единадесет минути и Ювентус водеше с 2:0 и беше на път да спечели титлата.

Новината скоро стигна на юг до хилядите фенове на Интер на стадион Олимпико чрез все по-популярното транзисторно радио. Интер имаше нужда от отговор и той дойде бързо. В 12-ата минута Луиджи Ди Биаджио изпрати корнер в наказателното поле, вратарят на Лацио Анджело Перуци го удари и Виери изби топката. Той скъса фланелката си и спринт към феновете на Интер.

Интер поведе с 1-0 и отново беше на върха, но Лацио нямаше да преобърне. След тежка защита от страна на гостите, Карел Поборски отбеляза изравнителен гол за Лацио. Интер се събра и Ди Биаджио отново отбеляза, за да възстанови преднината си. Това обаче беше класическата ера на Серия А и предстояха още обрати. Когато левият бек на Интер Вратислав Греско се опита да върне топката с глава към своя вратар в последната минута на първото полувреме, Поборски я прочете и вкара гол. Това беше огромен удар за надеждите на Интер за титлата и дойде във възможно най-лошия момент.

След като Интер направи равенство 2-2 в Лацио и Ювентус спечели с 2-0 срещу Удинезе, Марчело Липи изнесе последния си отбор за сезона. Каквото и да каза, то проработи. Ювентус излезе през второто полувреме с властна пружина в стъпките си. Те нямаше да пропуснат преднината си, така че Интер трябваше да победи Лацио.

Бреша също се нуждаеше от гол в мача си срещу Болоня. Техните фенове бяха извадили домашно приготвен знак, който гласеше: „Бог съществува и има свинска опашка” (Бог съществува и той има конска опашка). Бог работи по мистериозни начини, но не работеше за Баджо или Бреша през първото полувреме. С играта си без голове, Бреша падаше.

Кристиан Виери и Роналдо навеждат глави.
Виери и Роналдо навеждат глави. Снимка: Ройтерс

Връщайки се в столицата, Интер започна полувремето със странно приглушена енергия. Те имаха шест точки преднина в надпреварата за титлата няколко седмици по-рано, но изглеждаха сянка на себе си. Когато Диего Симеоне – бивш играч на Интер – даде преднина на Лацио с 3-2 в 10-та минута на второто полувреме, това не беше изненада. Липсата на празника му беше слаба утеха за Интер, който сега имаше планина за изкачване.

Нещата скоро тръгнаха от лошо към по-лошо за Интер като ромски се събудиха в мача си срещу Торино. Антонио Касано отбеляза красив лоб, за да даде преднина на Рома с 1:0. Интер премина от носител на титлата до трето място за 23 минути. Футболът е жестока игра, но феновете на Интер знаят, че боговете могат да бъдат особено злонамерени.

Наказанието не приключи за Интер. След 73 минути на часовника Симоне Индзаги – настоящият шеф на Интер – увеличи преднината на Лацио до 4-2. Малко след това Роналдо беше заменен. Той седеше на пейката и хлипаше, а потоци сълзи се стичаха през пръстите му, докато мечтите на Интер лежаха в руини. Той остава един от най-емблематичните образи в историята на Серия А. Това трябваше да бъде последният мач на Роналдо за клуба.

Докато Интер се разпадаше, бившият им играч Баджо започваше да има късмет с Бреша. Джонатан Бачини даде преднина на Бреша в началото на второто полувреме и след това Баджо беше хакнат от Масимо Тарантино, като Пиерлуиджи Колина отсъди дузпата. Джанлука Палюка спаси първоначалното усилие на Баджо, но топката подскочи и той го остави, за да направи 2-0. Лука Тони отбеляза третия следобед на Бреша, докато те останаха будни.

Оцеляването на Бреша означаваше, че Баджо ще играе най-високия футбол поне още една година. 35-годишният футболист се възстанови от разкъсан кръстен лигамент само за 77 дни, за да стане на разположение за отбора на Италия за Мондиал 2002, но усилията му бяха напразни, тъй като Джовани Трапатони щеше да го пренебрегне за Япония и Южна Корея.

Давид Трезге е претъпкан от фенове на Юве.
Давид Трезге е претъпкан от фенове на Юве. Снимка: Ройтерс

Докато феновете на Юве пяха дрезгаво в Удине, а привържениците на Интер започнаха да се примиряват с един от най-големите сривове в съвременния спорт, имаше епилог на тази епична история. Когато Хюбнер с козя брада вкара дузпа за Пиаченца, за да им даде преднина с 2:0 срещу Верона, той вече беше само на един гол зад Трезеге в битката за златната обувка. Победата беше достатъчна, за да запази Пиаченца в Серия А, но дали Хюбнер ще вкара отново, за да хване Трезеге?

След шест минути до игра, нападателят ветеран се оказа, че се насочва към вратата на Верона. Той заобиколи вратаря и плъзна топката в мрежата от тесен ъгъл. 35-годишният мъж беше спечелил дял от Capocannoniere. Той съблече ризата си и изрева в празнуване.

Когато свирките на пълен работен ден прозвучаха в цялата страна, Ювентус беше шампион на Италия, Рома беше подгласник, а Интер падна на трето място. Юве ще продължи да запази титлата си – и ще стигне до финала на Шампионската лига – през следващата година; Интер най-накрая спечели още една титла през 2007 г.; а Рома все още чака да си осигури още едно скудето.

Поглеждайки назад към 5 май 2002 г. – ден, който имаше толкова драма, колкото всеки футболен фен може да очаква от цял ​​сезон – единствената тъга е, че това беше може би последният ден от славната империя от Серия А, която доминираше световния футбол в продължение на две десетилетия .